Programy pro veřejnost

Aristokracie: začátek konce

Jak se žilo posledním majitelům veltruského zámku? Kde jinde lépe ukázat proměnu postavení šlechty než na zámku, který byl až do půlky 20. století v držení jediného rodu?

Zavedeme vás do bytu Caryho Chotka, posledního hraběte ve Veltrusích, a jeho manželky Livie. V těchto autentických prostorech se na konkrétních příkladech ze života Chotků seznámíme se šlechtickým prostředím, rolí šlechty ve státní správě a ve společnosti, s životním stylem a některými konkrétními osudy. Od počátku 18. století, kdy zahájil svoji velmi úspěšnou úřednickou kariéru nejvýznamnější člen rodu, dojdeme až do 20. století, které znamenalo konec šlechtictví a ztrátu majetku.

Cena: více info zde
Délka: 45 min

Rodinná prohlídka

V rámci zámecké akce "Rodinná neděle", která se každoročně koná v rámci projektu "Týden rodiny offline" nabízíme speciálně upravenou prohlídku SZ křídla zámku pro rodiny s dětmi. Program je určen rodinám s dětmi, zvláště předškolního a raného školního věku. 

Co vědí děti o životě na zámku? Kdy a jak vznikl a hlavně: jak se tu asi žilo před sto lety? Vydejte se s námi na návštěvu k hraběti a hraběnce, nepotkáme sice žádné prince a princezny, ale podíváme se, jak na zámku žili poslední šlechtici, jak hospodařili a jak trávili volný čas.

Představí hraběte jako důstojníka, lovce a hospodáře, s hraběnkou nahlédneme do jídelny a seznámíme se s pěstováním jejích oblíbených květin, ze zálib zámeckého pána poznáme vztah k církvi a práci s mládeží. Za pomoci různých pokrývek hlavy přecházíme z období do období a z role do role.

Cena: 90 Kč/os
Délka: 45 min

Cykloprohlídka

Že je zámecký park příliš veliký? Vydejme se tedy do „veltruské nádherné krajiny“ na kole.

Na trase o délce 9 km projedeme zámeckým parkem anglického typu, který se rozkládá na říčním ostrově. Navštívíme architektonické a přírodní zajímavosti, romantické pavilony a další stavby. Objevíme divočinu lužního lesa, kterou střídají pohledy do polí, luk a ovocného sadu. Seznámíme se tak s koncepcí přírodně krajinářského parku, kde se divoká příroda snoubí s lidským dílem. 

Na kole se k nám pohodlně dostanete podél vody po Vltavské cyklostezce z Prahy nebo z Mělníka. Tato trasa přímo protíná zámecký areál, takže svůj cíl nemůžete minout. Proto doporučujeme spojit program s cyklistickým výletem. 

Cena: více info zde
Délka: 105 min

Rychlý kontakt

Nevíte si rady? Nevadí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme.

F29809FE-9D48-472C-92F7-E364B3723FF6

Alice Smělá

BE8524BE-6F17-4546-AA87-2998DE46E495
+420 778 751 565
270137A3-7DA9-4554-B15C-915E1EE2B94B edukace.veltrusy@npu.cz