Vyberete-li si dlouhý okruh, připravte se na výlet, který je poměrně časově náročný, protože vás provede napříč celým areálem.
U hlavní vstupní brány můžete začít pozvolna v kavárně a odtud se vydat kolem daňčí obory přes Charlottinu kapličku, oranžerii a sochu sv. Jana Nepomuckého až k zámku.
Zde začíná Osová alej vedoucí do severního cípu parku. Tam na vás čeká hned pětice staveb - Holandský selský dům obklopený sadem s nově vysázenými historickými odrůdami stromů, sušárna ovoce, uprostřed venkovní jízdárny pak pavilon Marie Terezie, nad Mlýnským potokem Červený mlýn a nakonec Egyptský pavilon - k němu se dostanete přes most se sfingou.
Odtud můžete pokračovat po Okružní aleji, překonat několik mostů klenoucích se přes Mlýnský potok, objevit skrytou Platanovou louku, abyste svou cestu zakončili u Chrámu obránců vlasti a přátel zahrad a venkova, v jehož blízkosti se nachází také Dórský chrám.
Krajinářský park, tedy park, který se svým pojetím přibližuje volné krajině, nechal vybudovat třetí majitel zámku, Jan Rudolf Chotek. První úpravy byly dokončeny v roce 1790 a park tak patří k pěti nejstarším u nás. Se svojí rozlohou 298 hektarů je v Čechách tím největším. Krajinářský park se postupem času proměnil v okrasný statek. Ten kombinuje hospodářské prvky s těmi estetickými. Vedle sebe tak uvidíte romantické pavilony a užitková pole či pastviny. Od roku 1802 se ve zdejší oboře chová také daněk skvrnitý.
Park je volně přístupný od úsvitu do soumraku.